Vona Gábor a Kossuth Rádióban
2010.04.08. 00:43
A Jobbik programjában kiemelt helyen szerepel a politikusok elszámoltatása. Hallgatóink közül többen is feltették a kérdést Vona Gábornak, hogyan képzeli a felelősségre vonást. A Jobbik elnöke úgy válaszolt: az elszámoltatás kulcskérdés, ehhez pedig a törvény adta lehetőségeket kell igénybe venni.
Megjegyezte ugyanakkor: az egyoldalúságot kerülni kell, nem lenne szerencsés, ha a választások után MSZP elleni hadjárat kezdődne a Fidesz részéről, a Jobbik szerint ugyanis nemcsak a szocialisták, hanem más politikai erők, pártok is érintettek lehetnek az egyes kivizsgálást igénylő ügyekben. Példaként a Margit híd és a Megyeri híd felújítását, valamint az V. és XII. kerületi ingatlaneladásokat említette. Vona Gábor hangsúlyozta: az igazságszolgáltatás munkáját eddig a politika akadályozta, éppen ezért van szükség változásra, hogy az egyesek ügyeket a politikai nyomástól független igazságszolgáltatás tárja fel.
Elszámoltatás és megfelelő jogi környezet
A felvetésre, hogy a Jobbik nem csak az elmúlt 8 évet illetően szeretne elszámoltatást, hanem a jelenlegi ellenzéket is ideértve az elmúlt 20 év politikai elitjének felelősségét is firtatja, Vona Gábor azt felelte: az elmúlt 8 év egyértelmű felelőse a kormány, amely – mint fogalmazott – aktívan tette tönkre az országot. A Jobbik elnöke ugyanakkor úgy látja: az a politikai erő, amely mindezt passzívan nézte végig, és nem próbálta megállítani az „országrombolást”, politikai értelemben szintén felelős. A számonkérés után azonban fontos, hogy olyan törvényi környezetet teremtsenek Magyarországon, amely megakadályozza a jövőbeni bűncselekményeket – folytatta a Jobbik elnöke. „A politikusbűnözést fel kell számolni a mentelmi jog és a parlamenti képviselők végkielégítésének eltörlésével, valamint a politikusok által elkövetett bűncselekményeket minősített esetté kell nyilvánítani. Ha egy politikus vétkezik, akkor dupla büntetést kapjon” – fogalmazott Vona Gábor, a teendők közé sorolva a különféle ügynöklisták, titkosítások feloldását. Ennek jegyében a Jobbik szeretné eltörölni azt a törvényt, amelyet tavaly decemberben az MSZP és a Fidesz közösen, kétharmados többséggel szavazott meg.
A Jobbik lehet a legnyugodtabb
A kérdésre, hogy saját pártjában is politizálnak egykori MSZMP-sek, régi káderek – például ceglédi elnökük, Korondi Miklós – Vona Gábor úgy válaszolt: különbséget kell tenni az MSZMP olyan vezetői között, akik tönkretették az országot, és az olyan emberek között, akik „kényszerből kerültek” az egykori állampártba. A Jobbikot három ilyen politikus segíti, Korondi Miklós, Nyikos László és Király József, azonban „ezt a szépséghibát” a párt felvállalja, mert az általuk nyújtott szakmai segítségre a Jobbiknak szüksége van – mondta a pártelnök. Korondi Miklós a vasutak ügyében, Nyikos László gazdasági, Király József pedig honvédelmi ügyekben segíti a pártot. Hármójuk közül egyedül Korondi tagja a Jobbiknak.
Vona Gábor hozzátette: pártja fenntartja álláspontját, hogy a Jobbik törvényi úton zárná ki a közéleti szerepvállalásból az MSZMP és a KISZ országos vezetőit, és fontosnak tartaná megvizsgálni azt is, hogy az MSZP és a Fidesz pártvezetői között vannak-e egykori MSZMP-tagok, vagy akár III/III-as ügynökök. „ A Jobbik lehet ilyen értelemben a legnyugodtabb” – mondta Vona Gábor.
Mit jelent a népítélet?
A hallgatói kérdésre, hogy a Jobbik óriásplakátjain, szórólapjain használt Népítélet szó mit jelent, kinek kell félnie, a pártelnök azt felelte: az idei választásokon az elmúlt 20 évről lehet ítéletet mondani. Az emberek eldönthetik, hogy az elmúlt 20 évet tekintve jó úton halad-e az ország, vagy pedig tévúton. A felvetésre, hogy sokak számára ez a szó félelemkeltő, illetve az MR1-Kossuth Rádió felmérése szerint az emberek 58 százaléka szerint a Jobbik fenyegetően lép fel, Vona Gábor azt mondta:„ vannak Magyarországon olyan dolgok, amelyekkel szemben igenis fenyegetően kell fellépni." A Jobbik elnöke idesorolta „az egész országot uraló bűnözést – politikusbűnözést, gazdasági bűnözést, cigánybűnözést, a multinacionális cégek profitkimenekítését” –, ehhez az ügyekhez Vona Gábor megfogalmazása szerint nem lehet kesztyűs kézzel nyúlni.
Az egyházi vezetők bírálatai
Egy hallgatónk felvetette, hogyan értékeli a Jobbik a keresztény egyházak vezetőinek állásfoglalásait a párttal szemben, miközben a Jobbik hangsúlyozza magáról, hogy keresztény párt. Vona Gábor erre azt felelte: sajnálja az efféle megnyilatkozásokat, ugyanakkor a történelmi egyházakkal helyi szinten jó kapcsolataik vannak, számára ez a fontos. „ Keresztényi elveket fektettünk le, kifejezetten partnernek és szövetségesnek tekintjük a történelmi egyházakat. Mi vagyunk az egyetlenegy párt, amelyik a hit- és erkölcstant bevezetné a közoktatásban” – tette hozzá Vona Gábor megjegyezve, bízik benne, hogy a parlamentben a Jobbik be tudja bizonyítani a bírálatokat megfogalmazó egyházi vezetők számára, hogy a Jobbik a valódi keresztény párt Magyarországon.
A Jobbik győzni akar a választásokon
Másik hallgatónk arra volt kíváncsi: hogyan akarja érvényesíteni programját a Jobbik a parlamentben, ha kisebbségben lesz, illetve mely pártokkal hajlandó együttműködni. Vona Gábor ez utóbbival kapcsolatban kijelentette: az MSZP-vel nem működnek együtt, majd úgy folytatta: a Jobbik meg akarja nyerni a választást. Hozzátette: fontosnak tartja ugyanakkor már azt is, hogy még be sem jutottak a parlamentbe, máris számos ügyet napvilágra hoztak. „Ha nem lenne a Jobbik, senki nem beszélne a földkérdésről, a multinacionális vállalatoknak nyújtott állami támogatásról, a cigánybűnözésről, a közbiztonságról”.
Szülői életjáradék
A nyugdíjjakkal kapcsolatot kérdéskört érintve Vona Gábor azt mondta: pártja támogatja a Fidesznek azt a javaslatát, hogy a nők 40 év munkaviszony után nyugdíjba mehessenek. Saját javaslataik között említette, hogy a Jobbik szülői életjáradékot vezetne be. „Ez azt jelentené – magyarázta –, hogy azok a nyugdíjas szülők, akik gyermekeiket tisztességgel felnevelték, jobb nyugdíjat kapjanak olyan formában, hogy dolgozó gyermekeik a személyi jövedelemadó egy bizonyos százalékát ne a központi költségvetésbe, hanem közvetlenül a szüleiknek utalhassák, egyfajta nyugdíjkompenzációként, amiért felnevelték őket”.
A hazai pénzintézetek megadóztatásról szólva Vona Gábor kijelentette: a bankadó a világ számos pontján felvetődő kérdés. Sok országban már be is vezették, a Jobbik is ezt szeretné. A párt mintegy ötvenmilliárd forint bevételre számítana, ezzel a bankok sem lehetetlenülnének el – közölte Vona Gábor megjegyezve, hogy a bankadóból befolyó pénzből a devizahitel-károsultak veszteségeit lehetne pótolni. A Jobbik meghosszabbítaná a kilakoltatási moratóriumot is mindaddig, amíg megoldást nem találnak a jelenlegi helyzetre. Szintén a bankokról szólva Vona Gábor kijelentette: a párt az IMF-hitel felhasználásának részleteit is szeretné megismerni és nyilvánosságra hozni.
"Nem lesznek hazaáruló tévécsatornák"
A kérdésre, hogyan képzelik el a két kereskedelmi csatorna, az RTL Klub és a TV2 bezárását, miközben érvényes koncessziós szerződésük van, Vona Gábor kijelentette: „Ez majd valamikor le fog járni”, majd úgy folytatta: szeretnék ezt a koncessziós jogot a jövőben olyan kereskedelmi csatornáknak átadni, amelyek nem élnek vissza a jogaikkal és lehetőségeikkel. Indoklásul a Jobbik elnöke kifejtette: a két említett csatorna hírműsoraikban „folyamatosan csúsztatott, hazudott, az ő műsoraik vezettek félre több millió embert. Számos olyan műsoruk van, ami erkölcsöt, jóérzést sért. Lesz kereskedelmi televízió, de sokkal színvonalasabb, mint ami eddig volt. Ugyanúgy lesznek sorozatok, hírműsorok, mint eddig, csak nem lesznek hazaáruló kereskedelmi tévécsatornák” – fogalmazott.
Halálbüntetés, NATO, határon túli magyarok
A halálbüntetés kérdéséről szólva Vona Gábor kijelentette: annak visszaállítása benne van a programban, ez a Jobbik álláspontja, még akkor is, ha államfőjelöltjük, Morvai Krisztina ezzel nem ért egyet. Morvai Krisztina nem tagja a pártnak, a párt és ő tiszteletben tartja egymás álláspontját – mondta a pártelnök.
A külföldön állomásozó magyar katonákat a Jobbik hazahívná – válaszolta egy másik hallgatói kérdésre Vona Gábor, majd hozzátette: "a NATO-ból való kilépés egyelőre nem vetődött fel a Jobbik programjában", de nem zárják ki, hogy adott esetben később ezen is elgondolkodnak.
Az elcsatolt területek esetleges visszaszerzését firtató kérdésre Vona Gábor úgy válaszolt: ennek nem látja aktualitását, azonban minél hamarabb meg kell adni a magyar állampolgárságot az elszakított területeken élő magyaroknak, autonómiatörekvéseiket, önrendelkezési törekvéseiket pedig minden erővel támogatni kell – mondta az MR1-Kossuth Rádió választási műsorában Vona Gábor,
a Jobbik elnöke.
mr1-kossuth.hu - barikad.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.