Soha nem látott tüntetések Egyiptomban
2011.02.10. 22:55
Rekordtüntetések lehetnek pénteken
febr. 10. 22:53
A felfokozott várakozásokhoz képest csalódott egyiptomiak pénteken minden eddiginél nagyobb számban vonulhatnak utcára, ez már most is egyértelmű az emberek reakciójából.
Alexandriában körbevettek egy katonai bázist
febr. 10. 22:49
Alexandriában a dühös tüntetők körbevettek egy katonai bázist és raktárt, egy szemtanú szerint feszült a helyzet. (BBC)
Szulejmán: A fiatalok menjenek vissza dolgozni
febr. 10. 22:47
„Azt tudom mondani a fiataloknak, hogy menjenek haza az otthonaikba, menjenek vissza dolgozni, és ne hallgassanak azokra a tévékre, amiknek nincs más céljuk, csak hogy megosszák Egyiptomot" - mondta beszédében Omar Szulejmán (utóbbival egyértelműen az al-Dzsazírára célzott).
Az elnöki palotához is elindulhattak
febr. 10. 22:47
A BBC egyik tudósítója szerint több ezren indultak el az elnöki palota felé, amely azonban tizenhat kilométerre van a Tahrír tértől, ezért a korábbi óriástüntetéseken sem értek el odáig. A tudósító szerint már nemcsak a Tahrír téren, hanem messze az utcákon is Mubarak távozását követelik.
Szulejmán is beszédet mond
febr. 10. 22:35
Mubarak beszéde után nem sokkal Omar Szulejmán alelnök is nyilatkozik az állami tévében.
Többen próbálják hergelni a tömeget
febr. 10. 22:33
Az al-Dzsazíra felvételein úgy látszik, hogy többen megpróbálnak szólni a tömeghez, és elindítani őket feltehetően az állami tévé vagy a parlament épületének irányába.
Sokan az állami tévéhez indultak
febr. 10. 22:32
A tömeg egy része megindult az állami tévé épületéhez, míg Alexandriában egy katonai bázishoz tartanak. (Guardian)
Milliós tömeg tüntethet holnap
febr. 10. 22:32
A Tahrír téri tüntetők az elejétől kezdve nyilvánvalóvá tették, hogy csakis Mubarak lemondásával lennének elégedettek. Mubarak beszédének atyáskodó stílusa; az, hogy azt mondta, a helyzet nem róla szól, és főleg az a pillanat, amikor a beszéd közepén egyértelművé vált, nem mond le, még sokkal jobban feldühítette a tüntetőket.
Eredetileg péntekre tervezték a következő óriástüntetést, amikor azonban elterjedt a hír, hogy Mubarak lemond, már ma is százezrek érkeztek a Tahrír térre. A mostani felfokozott hangulatban elképzelhető, hogy holnap millióan tüntetnek majd Mubarak ellen. Továbbra is kérdés, mit lép majd a hadsereg, jelenlétük érezhetően egyre erősebb a belvárosban.
Az egyiptomi tévé megint nem a tüntetőket adja
febr. 10. 22:19
Bár a beszéd előtt megfigyelhető volt enyhe váltás az egyiptomi állami média hangvételében, és mutattak felvételeket a jókedvű tüntetőkről, mióta Mubarak felbőszítette őket, ismét nem a Tahrír tér képei mennek a televízióban.
A szükségállapoton változtatnak, ha eljön az ideje
febr. 10. 22:12
Mubarak bejelentette, hogy az alkotmány hat vitatott pontjának is módosítását kérte. Ezek többsége az elnöki hatalmat érinti, a 179-es ugyanakkor a szükségállapotról szól. Mubarak ugyanakkor állítása szerint akkor fogja eltörölni a szükségállapotot, ha ehhez megfelelő lesz a biztonsági helyzet. Az Egyesült Államok az elmúlt napokban kifejezetten a szükségállapot eltörlését szorgalmazta a rendezett átmenet mellett.
Mubarak felbőszítette a tömeget
febr. 10. 22:07
Már a beszéd elején nyilvánvalóvá vált, hogy Mubarak nem fogja bejelenteni lemondását, így a Tahrír téri tüntetők dühösen skandálták, hogy "Távozz, távozz!", és a cipőiket is lengették.
Én is voltam fiatal
febr. 10. 22:04
"Én is voltam fiatal, mint ti" - üznete a tüntetőknek Mubarak, aki azt mondta, élete nagy részét hazája védelmével töltötte. A beszéd hallatán óriási zúgolódás kezdődött a Tahrír téren. A beszéd elején arról beszélt, a forradalom mártírjainak vére nem folyt hiába, és súlyosan megbünteti azokat, akik bűnöket követtek el ellenük. Ezzel azonban nem győzte meg a tüntetőket, a Tahrír tér Mubarak távozását követeli.
Mubarak nem jelentette be lemondását
febr. 10. 21:55
A felfokozott várakozások közepette Mubarak nem jelentette be lemondását. Néhány jogkört átruház Omar Szulejmán alelnökre, ugyanakkor ez még nem világos, hogy pontosan mit jelent. Mubarak megismételte, nem indul az őszi elnökválasztáson, a választások pedig tiszták és szabályosak lesznek. Békés hatalomátadásról beszélt, amely azonban szeptemberben ér véget. Azt is kijelentette, hogy nem fogadja el a külföldi nyomást.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Egyiptom - mint itthon 2011.02.11. 05:46:49
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.